K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odměňování starostů

Datum: 21. 5. 2013, zdroj: OF 2/2013, rubrika: Ekonomika

Odměny a příplatky poskytované členům zastupitelstev obcí se řídí nařízením vlády č. 37/2003 Sb., o odměnách za výkon funkce členům zastupitelstev, ve znění pozdějších předpisů. Poslední novelizace z prosince v roce 2010 snížila tyto odměny o 5 %, i když původní záměry navrhovaly až desetiprocentní snížení.

V současné době zástupci Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Asociace krajů jednají s představiteli resortů vnitra i práce a sociálních věcí o změně systému odměňování.

Na pořadu je požadavek, aby se odměny členů zastupitelstev vrátily na úroveň roku 2010 a následně se připravil zcela nový systém odměňování, který by nekopíroval systém odměňování úředníků státní správy, ale vycházel z postavení představitelů samosprávy jako volených politických zástupců.

V systému odměňování navíc došlo k určité nerovnováze, která spočívá ve značném rozdílu v odměňování uvolněných a neuvolněných starostů a místostarostů. Je z podivem, že neexistuje přehled o přesném počtu uvolněných a neuvolněných starostů. Podle odhadu redakce je počet obcí, ve kterých působí neuvolněný starosta kolem 2500. Jedná se především o malé obce a uvědomíme-li si, že povinnosti neuvolněného starosty jsou naprosto stejné jako u starosty uvolněného, jsou odměny na neuvolněných podceněné.

Graf 1. Poměr měsíčních odměn starostů a místostarostů v obcích dle jejích velikosti
Graf 1. Poměr měsíčních odměn starostů a místostarostů v obcích dle jejích velikosti

Poměr měsíční odměny neuvolněných a uvolněných starostů je u nejmenších obcí 39 % – viz graf 1, který ukazuje poměr odměn, vyjádřený v procentech, v obcích podle jejich velikosti. Sloupcový graf 2 ukazuje výsledné částky maximálních odměn jednotlivých funkcí (uvolněných a neuvolněných starostů a místostarostů), které jsou součtem konstantní výše odměny a stoupající výše příplatku podle počtu obyvatel v obci.

Graf 2. Porovnání výše měsíční odměny starostů/primátorů a místostarostů/náměstků primátora v Kč
Graf 2. Porovnání výše měsíční odměny starostů/primátorů a místostarostů/náměstků primátora v Kč
Pozn.: Výsledné částky měsíčních odměn jsou součtem konstantní výše základní odměny a stoupající výše příplatku podle počet obyvatel v obci – proto linie měsíčních odměn všech členů zastupitelstev územních samosprávných celků v závislosti na počtu trvale bydlících obyvatel stoupá.
TOPlist
TOPlist